Setkaní s Rysem ostrovidem pod Rysovou

20. 2. 2015 | Strávit svátek sv. Valentýna s príma kočkou, no co více si přát. Ani nevadilo, že je čtyřnohá a je to chlap.

Když jsem loni objevil na Facebooku vlákno "Setkání s rysem - Meet the lynx - Treffen mit Luchs" musel jsem se ihned stát jeho odběratelem a hltal jsem pak každou informaci o rysím mláděti v lidské péči a se závistí prohlížel každou jeho fotku, kterou jsem neudělal já. Ještě více jsem pak záviděl těm, kteří se mohli zúčastnit fotografického workshopu, které se konaly se zkušenými fotografy, ale zatím bohužel všechny mimo můj akční rádius. S nadšením jsem proto přivítal zprávu od Ondry Prosického, že se mohu setkat s Blondýnem, jak se rys jmenuje, v Rožnově pod Radhošťem. Neváhal jsem ani chvilku, potvrdil svou účast a už se jen těšil na valentýnský víkend, kdy se budu moci k tomuto nádhernému zvířeti přiblížit a rovněž si ho nafotit.
Očekávaný den nastal a já plus cca 10 dalších "nadržených" fotografů jsme čekali v Rožnově na benzínové pumpě až si nás rys vyzvedne a zatáhne nás na nějakou příhodnou lokalitu, kde si ho budeme moci nafotit. Místo rysa si nás vyzvednul Martin Tomáš (organizátor workshopů, přednášek a mluvčí Blonďáka) s Jirkou Markem (náhradní Blonďákova matka) a všichni dohromady jsme se pak vydali kousek nad Rožnov do lokality s velmi příhodným jménem pro tuto akci "Pod Rysovou". Blonďák nebo Blondýn, jak mu kluci říkají, pochází ze ZOOparku Zájezd v okrese Kladno, je mu 9 měsíců, má 16 kg a je vychováván člověkem po té, co se o něj přestala jeho biologická matka starat. Dle vyjádření Martina je Blonďák autista a můžete na něj volat, pískat, syčet, či provádět cokoliv jiného aby jste ho zaujali, ale on se bude chovat tak, jak se chovají i ostatní kočky, sám podle sebe. Zrovna stejně se chová i náš koucour, ovšem s jednou malou vyjímkou ... velice dobře slyší na povel "na". Mezi povídáním Jirka vytáhnul z auta přepravku s Blonďákem a po jejím otevření ten vesele vyběhl do lesa mezi stromy a kameny. A teď nastal fotografický shon. Kam se pohnul rys, tam se za ním hrabali ve sněhu ostatní, chtěje pořídit ty nejlepší záběry. Blonďák nás prohaněl nahoru a dolů po kopci, takže obavy z toho, jestli mi náhodou nebude zima brzy vystřídaly ty, abych se v těch hadrách neupekl. Po celou dobu si Blonďák pečlivě hlídal svou mámu (Jirku) a sledoval kde se pohybuje, takže když se Jirka rozběhl, Blonďák okamžitě vyrazil za ním. Jen asi 2x se situace obrátila, kdy musel Jirka zdrhat za Blonďákem, který se vydal hledat povyražení mezi chalupy. Den utekl jako voda a nakonec jediný Blonďák dostal rozum, zalezl si do přepravky a bylo po focení. Musel si ještě odpočinout před náročnou přednáškou, která ho večer čekala v městské knihovně v Rožnově. Počasí k nám bylo velice přívětivé a všichni jsme si to myslím dobře užili, já teda určitě. Takže velký dík Jirkovi a Martinovi nejen za organizování takových to workshopů, ale za vše, co všechno pro tyto kočkovité šelmy u nás dělají. Rovněž dík všem zúčastněným za příjemně strávenou sobotu a hlavně Blonďákovi za trpělivost s pózováním před objektivy. No a kdo bude mít zájem, může kouknout na fotky s Blonďákem buď ke mně do galerie nebo na facebook nebo do galerii některých účastníků tohoto workshopu, jejichž odkazy najdete trochu níže. Kluci, doufám, že Vám to nevadí.

Rysrys.jpgvstup do galerie

Odkazy účastníků workshopu: Radomír JIRSÁK, Jiří VONDRÁČEK, Michal KAČMAŘÍK, Petr PAVLUVČÍK, Jiří PARŮŽEK

Komentáře (5)

 • 5
  Jirka (web)21. 2. 2015, 18.01
  Martine pěkně jsi zdokumentoval co jsme ten den prožili... Odkaz na web nevadí :-)
 • 4
  Jirsa (web)21. 2. 2015, 10.43
  Ahoj, pěkně napsané. Zdraví Radek.
 • 3
  Lenka (web)21. 2. 2015, 7.17
  Opravdu poutavě napsáno a fotky jako vždy pěkné. I počasí vyšlo, co více si přát. Super.
 • 2
  JaDr20. 2. 2015, 20.59
  Už dlouho jsem nebyl u Tebe na návštěvě, ale ta pozvánka s velkou kočkou byla tak emotivně silná, že jsem to Tvé vyprávění zase shltnul jak malinu.Na kočky mě určitě dostaneš pokaždé :-)
 • 1
  lovcova20. 2. 2015, 19.19
  Krásně napsané,krásné záběry.Závidím! Hladila jsem si Blondýna na besedě v Jeseníku.Ale vidět ho v přírodě musí být nezapomenutelný zážitek.

Přidat komentář(nebude zveřejněn)Ochrana proti spamu (prosím, zodpovězte následující otázku):