(Ať) žijí duchové

17. 11. 2010 | Název je z jednoho staršího českého filmu, ale otázkou je "Žijí duchové"?

A teď nemám na mysli "prduchy" (pracující důchodce) nebo duchy vypouštěné otvorem v místech, kde končí záda, ale něco nehmatatelného, co si stěží dokážeme představit a nebo si to představujeme jako nějakou průsvitnou bublinu, která si jen tak levituje vzduchem. Teď si možná řeknete ... Ševčík zblbnul ... doba dušiček, Halloweenu a leze mu to na mozek ... možná ano, možná ne, ale k sepsání této úvahy mě přivedl blog jednoho libereckého fotografa, Jaroslava Mencla, kterému se podařila vyfotit jedna zajímavá fotografie v kostele v Novém Boru. Doufám, že se nebude zlobit, když zde vložím odkaz na náhled této fotografie a odkaz na celý článek.


Duchové v novém Boru

Jak je vidět na malém snímku a nebo když si u něj rozkliknete velkou fotografii, uvidíte, že skrz okna kostela něco proudí. Sám nedokáže určit, co to je a reakce jednoho z přispěvovatelu, že se jedná o rozmazanou fotku asi taky moc neuspěje, když se podíváte blíže a zjistíte, že ostatní věci jsou na místě a až takhle dalece rozmazané nejsou. Když jsem tento článek objevil, zůstal jsem zírat na monitor. Né, že bych byl tak uchvácen samotnou fotkou nebo vybavením kostela, ikdyž jako ateista mám tyto věci rád spíše z hlediska historického nebo architektonického, ale hned jsem si vzpomněl na svou vůbec první fotku interiéru kostela, kterou jsem shodou okolností pořídil letos na jaře, když jsme putovali na kolech po dunajské stezce z Lince do Tullnu. Fotím již delší dobu a kostely jsem taky fotil, ale zatím všechny jen z venku a až v Linci jsem poprvé vyfotil interiér kostela a to nádherný strop v největším kostele v Rakousku v Neuer Dom(u). Snímek jsem pořizoval mým oblíbeným širokým sklem (Tokina 11-16/2.8) a to tak, že jsem si nachystal expoziční údaje, nastavil 10-ti sekundovou samospoušť, položil jsem jej na zem a od foťáku jsem odešel. Po exponování snímku, jsem si ho šel prohlédnout a jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil na malém displeji, že na fotce mám nějaké rozmazané šmouhy. Podotýkám, že zrovna nebylo žádné zemětřesení, pod kostelem nerazili metro a ani kolem foťáku nikdo netancoval dupáka. V celém velkém kostele nás bylo všeho všudy asi 5 a většinou všichni někde v klidu postávali a kochali se jeho výzdobou. Se slovy "přece nebudu takový debil, abych nevyfotil pořádně strop kostela" jsem celý proces úplně stejně zopakoval a nikde jsem už na dalších fotkách nic podobného nenašel, jen na té jedné.

Neuer Dom

Když si necháte zobrazit její plnou velikost, uvidíte, že vše je na snímku ostré až na ony šmouhy, které prostupují okny. Takže otázka zní: "Jsou to duchové"? Mám na ně začít věřit nebo se snad bát? Přišli se jen podívat, co v tom kostele jako bezvěrec páchám a když zjistili, že nic závadného tak zase zmizeli? Klidně mi sem napište Vaše názory, rád si ten úkaz nechám vysvětlit a nebo si projděte Vaše fotky a třeba na nich objevíte taky něco podobného.

Komentáře (21)

 • 21
  sykorka (web)20. 11. 2010, 0.50
  :-) ať je na té fotce duch nebo to má úplně jinou příčinu, mě se to líbí :-)
 • 20
  Honza19. 11. 2010, 13.11
  Upřesnění: to vysvětlení se týká odkazované fotky (Jaroslava Mencla). Tady u té nevím,to je něco jiného :)
 • 19
  Honza (web)19. 11. 2010, 12.51
  Teda ty fyzikální teorie jsou zajímavé :D Ale skutečnost je taková, že při focení byl díky tmě o něco delší čas a došlo k pohybu foťáku. Vzhledem k podstatě záznamu se z toho (rychlého) pohybu zachytily jen světlé části (tj. okna), tmavější partie (vnitřek kostela) se "přepsaly" tou kompozicí,kde byl foťák nejdýl (pro jejich zachycení je třeba delšího času). Duchaři :)))
 • 18
  Petr18. 11. 2010, 20.46
  Takže... pokud koukám, tito "duchové" jdou jedním směrem... předpokládám, že směrem ke vchodu. Viděli jste někdy zkoušky v aerodynamickém tunelu??? Ač je proud vzduchu rovnoměrný, kouř skoro kopíruje linie automobilu. Takže předpokládám, že při otevření dveří dochází ke změně tlaku a ze netěsností okolo oken dochází ke strhávání prachu a vodních par vznikajících u oken vlivem rozdílných teplot.. A proč jdou vidět i ta rohem? Kostel může být osvětlen rovnoměrně... ale jiné barevné spektrum vlhkého a suchého vzduchu a index lomu umožňuje tuto hříčku.....
 • 17
  Martin18. 11. 2010, 17.47
  To tam dával jako odstrašující příklad Petře a proč to posíláš 2x? Skleróza? :D To ti teda moc reklamu nedělá.
 • 16
  pitrs (web)18. 11. 2010, 15.36
  Karle díky za skvělou reklamu mých stránek a mimo i jiné skvělých fotek :)) :)) :))
 • 15
  pitrs (web)18. 11. 2010, 15.36
  Karle díky za skvělou reklamu mých stránek a mimo i jiné skvělých fotek :)) :)) :))
 • 14
  Martin18. 11. 2010, 15.29
  Karle mi je to jasné, že je to odraz, nemusíš mi to vysvětlovat, akorát jsem to blbě napsal a ty jsi se toho chytil, ale koukám, že si zkrátka nepoučitelný. :D Jde o odraz světla od prachových částic a vodní páry neboli taky vlhkosti, která tam vznikla vysrážením a následným odpařením díky rozdílům teplot mezi venkovní a vnitřní stranou okna. Částice páry a prachu nelítají po přímce, mají různé trajektorie. Nebo jsi snad viděl, jak pára nad hrncem stoupá v přímce ke stropu? Asi nee, že. A zrovna tak nemají symetrický tvar (nevím, jak ta pára, ale ten prach určitě) a navíc během svého putování různě rotují, takže to světlo odrážejí různým směrem. Zrovna tak těch zdrojů světla je více. Ony nejsou nasvíceny jen z těch oken z kterých vychází, ale i z těch bočních, kterými to světlo do kostela taky vstupuje, ale samozřejmě v jiné intenzitě. Takže to zakřivení bude určitě ovlivněno i těmito faktory. Ovšem duchové mi přijdou furt jako lepší vysvětlení.
  Hele a ještě jsme taky nevzali v potaz změnu tlaku. :D :D :D Protože kdyby byl v kostele nižší tlak, jak venku, tak v rámci vyrovnání tlaku by potom tenhle efekt mohl nastat ve všech oknech naráz, nezávisle v jakém se nacházejí směru akorát tam dostat do toho to odražené světlo. ;o)
 • 13
  karf (web)18. 11. 2010, 13.57
  Částice prachu nikdy světlo "nenesou". Podívej se např. na tuto Pítrsovu fotku: http://www.fotopetrjilek.cz/index.php?p=10-krajina&flpage=&fid=1

  Světlo se od částic prachu může odrážet pouze pokud mu přijde do cesty. Jakmile z cesty světla zmizí, zmizí i z fotky. Paprsky světla odražené od prachových částic jsou vždy na fotce zobrazeny jako přímky.
 • 12
  Kamil (web)18. 11. 2010, 13.26
  Už víte, proč se nesmí fotografovat v muzeích, kostelech, chrámech a jiných významných objektech ? Protože se tam děje právě tohle a fotografové pak z těch fotek blbnou. A je to tady, nedají si říct a nedají :-D
 • 11
  Martin18. 11. 2010, 13.23
  Karle, ale jestli jsi si všiml, tak se nepohybuje světlo, což jsem nikde nenapsal, ale částice prachu a vodní páry (protože bordel a vlhkost je všudypřítomná), které proudí vlivem změny teplot a pokud je mi známo, tak takovému proudění je jedno jestli mu v cestě stojí sloup, strop nebo schodiště. A to světlo je pouze neseno těmito částicemi, respektive se od nich odráží. Když si pořádně všimneš, tak ten efekt je nejsilnější v místech, na které nejvíce dopadalo sluníčko a na ostatních je slabší a zrovna tak je tomu i u té Jardovy fotky. Napravo je to silnější a vlevo už méně. A to že to u něj jde za sloup je z velké pravděpodobnosti (né-li na 100%) způsobeno nepatrným pohybem objektivu po skle na konci expozice a odrazem ve skle, o které ten objektiv opíral.
 • 10
  pitrs (web)18. 11. 2010, 11.26
  Ale stejně ty světelné "čmouhy" vycházejí vždy ze zdroje světla a v těchto případech se jedná vždy o okno, nechci teda být za úplného blbce, ale polární záře taky není v přímkách či jiných geometricky přesně ohraničených útvarech i když se pravděpodobně tady jedná o jiný světelný jev
 • 9
  pitrs (web)18. 11. 2010, 11.22
  No teda Karle, ty nám musíš zkazit radost za každou cenu viď ? :))
 • 8
  karf (web)18. 11. 2010, 11.12
  Index lomu sice umožňuje změnu směru světla, ale rozhodně nezpůsobuje jeho pohyb s prouděním vzduchu tak, jak si to s Pítrsem představujete. Navíc když se podíváš na tu Jardovu fotku, tak vidíš, že ty křivky jdou "za sloup" ba dokonce jsou i ve stínu, čili nekopírují proud vzduchu kdesi u okna, ale vznikají zřejmě až na objektivu. Podle mě je tohle vysvětlení nesprávné.
 • 7
  Martin18. 11. 2010, 10.53
  Dovoluje mu to "Index lomu"
 • 6
  karf (web)18. 11. 2010, 10.47
  Hm, a kterýpak fyzikální zákon umožňuje světlu, aby se ohýbalo podle proudění vzduchu? (Gravitační teorii relativity pomineme ;)
 • 5
  pitrs (web)18. 11. 2010, 10.41
  tak za 1) nechápu poznámku od mé nejmilejší Zdeničky, já bych si nikdy vůči Zdeničce nedovolil křivého slova......
  za 2) nechápu Pavla - prý nevzpomínáte na mou fotku v podz . lese? Proboha Pavle vždyt od tebe ještě nikdo neviděl žádnou fotku
  a za 3 pro Ševču, nemusíš být hned uražený, že tebe to nenapadlo se svým vysokoškolským titulem jako prvního, přístě ti dám několik dní náskok :D
 • 4
  Martin18. 11. 2010, 10.28
  Pavle, jsi vedle, jak ta jedle. Žádné rozmazaní, žádný zoom, žádný stabilizátor, žádné hýbání foťákem. Prostě obyčejní duchové ... a jací. Opravdu ti fyzikální. Chtěl jsem Vás v tom trochu nechat, ale Pítrs to zabil hned na začátku, když si to typnul a teď s ním nebude už vůbec k vydržení, ale má více méně pravdu (náhodou). Na 99.9% jde o proudění vzduchu, které vyvolalo sluníčko, které se svou silou opřelo do vitrážových skel kostela, kdy ještě navíc některá sklíčka fungují jako lupa a dalo tím vlivem změny teploty do pohybu molekuly páry a prachu a od těch se pak krásně světlo odráželo. Když ale to o těch duších se čte lépe a člověk pak může vymýšlet různé nekonečné teorie ..... jo jo blahoslavení chudí duchem. ;o)
 • 3
  Pavelmidi18. 11. 2010, 8.42
  Já se taky kloním k Radeczekovi, protože obdobné snímky jdou udělat, když třeba během expozice přitáhneš nebo oddálíš zoom a jestli máš stabilizovaný objektiv, pak je většina ve snímku ostrá a když už to stabilizace nedokáže udržet tak to "pustí" a pak vznikají obdobné efekty jako je tenhle, ty jsi asi foťákem lehce pootočil a pohnul. Zajímavý je když bšhem expozice i pootočíš foťákem a právě nejvíce to je vidět ve světlech.Vyzkoušej a uvidíš :-), Nevzpomínáte si na mojí fotku s podzimním lesem a zapadajícím sluncem ?
 • 2
  jzdenka (web)18. 11. 2010, 8.25
  já v kostele moc nefotím, ale mám jiný zážitek. Už v předsíni kostela ve Valticích se mě zmocňuje děsivý pocit, tak hrozný, že prchám.Je tam jeden vzácný obraz, který jsem chtěla vidět. Jednou jsem tam ale šla po náměstí a zevnitř se ozývala moje oblíbená hudba, která mne prostě protáhla dovnitř. Chystal se tam večerní koncert a tak si hoši pustili trochu folku. Díky tomu jsem tedy v kostele byla. Prošla jsem si ho a celou dobu si zpívala. Jsou tam příšery, čerti, a i sochy shlížejí tak ošklivě, že mi jezdil mráz po zádech. Dlouho jsem tam nevydržela a prchala, protože mi začlo být fyzicky zle.
  Pro Pitrse podotýkám, že do jiných kostelů chodím bez problémů, dokonce ráda, i když věřící nejsem. A v jiném stavu jsem taky nebyla :-) Jo a že by mne strašili duchové protože zpívám falešně, to nehrozí. Kdysi jsem zpívala i v břecloavském pěveckém sboru.
 • 1
  pitrs (web)18. 11. 2010, 7.44
  Martine, už nehul to svinstvo, nebo se z toho do čista zblázníš :))

  No je to zajímavé, ale myslím si, že v těch výškách v jakých jsou ta okna je silné proudění vzduchu - termika a možná tím dochází k nějakému lámání světla - fyzikálnímu jevu, který ty potom zachytíš jako pohyb a proč to je jenom na jednom snímku, no protože za tu chvíli, než jsi exponoval další fotku se mohly venku zmenit kapánek světelné podmínky (mrak, zatáhla se obloha a pod.) takže jsem ti to vysvětlil a tet můžeš zase s klidem jít spát, :D

Přidat komentář(nebude zveřejněn)Ochrana proti spamu (prosím, zodpovězte následující otázku):